GDA – jest to % oznaczenie ważnych składników odżywczych w produktach spożywczych, w oparciu o dzienne zapotrzebowanie w przypadku dorosłej kobiety o przeciętnej budowie ciała.
Ułatwia w prosty sposób porównywać różne produkty lub układać codzienną diet, wskaźnik GDA został przygotowany przez specjalistów z dziedziny żywienia Konfederacji Przemysłu Żywności i Napojów UE ( CIAA ) w Brukseli.

Stosowanie wskaźnika GDA ( Guideline Daily Amounts ) na produktach jest dobrowolne, ale wspierane przez wiele instytucji dzięki czemu producenci sami z siebie chętnie przystępują do tego programu.

Głównymi składnikami jakie przedstawia GDA są : wartości odżywcze w kcal, sód, cukier, węglowodany, tłuszcze i błonnik.

Wartości przedstawione w raporcie na podstawie którego producenci przeliczają poszczególne składniki, przyjęto dla średnio aktywnej fizycznie kobiety o przeciętnej budowie w średnim wieku bez chorób .

GDA_graficznie

Pełna informacja umieszcza w tylnej części opakowania

 

GDA_tabelka