23 października Sejm pozytywnie przegłosował zaproponowany przez PSL projekt zmiany ustawy dotyczący „śmieciowego jedzenia” w szkołach podstawowych,gimnazjach oraz liceach. Produktów określonego przepisami jako „niezdrowe” nie będzie można sprzedawać w sklepikach, automatach ani podawać w stołówkach na terenie szkół publicznych.

Zgodnie z przyjętymi zapisami Minister Zdrowia ma przygotować i opublikować w rozporządzeniu wytyczne co do produktów zakazanych, nei wiadomo dokładnie jak będzie wyglądać taki dokument ale w projekcie zaproponowano poniższe wytyczne.

Główne ograniczenie powinno dotyczyć maksymalnych zawartość : cukrów, soli oraz nasyconych kwasów tłuszczowych, w projekcie PSL proponowane są następujące ograniczenia.

– więcej niż 1,25 g soli na 100 g produktu
– więcej niż 0,5 g sodu na 100 g produktu
– wzmacniacze smaku, w tym E621- glutaminian sodu, E627, E631
– syntetyczne substancje słodzące i preparaty słodzące zawierające fruktozę
– więcej niż 1 g kwasów tłuszczowych trans na 100 g produktu
– więcej niż 10 g cukrów prostych na 100 g produktu

śmieciowe jedzenie ma zniknąć ze szkół od września 2015 roku, do tego czasu Ministerstwo ma przygotować odpowiednie dokumenty.

Ujednolicona Treść Ustawy 

Treść Nowelizacji Ustawy do pobrania

U Treści ustawy jest Art 103 w którym to wymieniona jest kwota kary do 5000 zł za sprzedaż niedozwolonych środków spożywczych którymi obciążeni są po połowie przedsiębiorca i dyrektor placówki.